Vishay Dale RCP0505B200RJS2
RCP0505B200RJS2
Part No.:
RCP0505B200RJS2
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0505 (1412 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRCP0505B200RJS2.pdf
Description:
RES SMD 200 OHM 5% 1.4W 0505
  • Related Categories
Package/Case:
0505 (1412 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RCP
ProductStatus:
Active
Resistance:
200 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1.4W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±150ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.055 L x 0.050 W (1.40mm x 1.27mm)
Height-Seated(Max):
0.025 (0.64mm)