Vishay Dale RCP0505B75R0JEC
RCP0505B75R0JEC
Part No.:
RCP0505B75R0JEC
Datasheet:
ShinYuaRCP0505B75R0JEC.pdf
Description:
RES SMD 75 OHM 5% 1.4W 0505
Resistance:
75 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1.4W
TemperatureCoefficient:
±150ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.055 L x 0.050 W (1.40mm x 1.27mm)
Height-Seated(Max):
0.025 (0.64mm)