Vishay Dale RCP1206B30R0GEC
RCP1206B30R0GEC
Part No.:
RCP1206B30R0GEC
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRCP1206B30R0GEC.pdf
Description:
RES SMD 30 OHM 2% 2.4W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RCP
ProductStatus:
Active
Resistance:
30 Ohms
Tolerance:
±2%
Power(Watts):
2.4W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±150ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.122 L x 0.060 W (3.10mm x 1.52mm)
Height-Seated(Max):
0.025 (0.64mm)