Vishay Dale RCP2512B51R0JEB
RCP2512B51R0JEB
Part No.:
RCP2512B51R0JEB
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRCP2512B51R0JEB.pdf
Description:
RES SMD 51 OHM 5% 3.5W 2512
  • Related Categories
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RCP
ProductStatus:
Active
Resistance:
51 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
3.5W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±150ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.250 L x 0.124 W (6.35mm x 3.15mm)
Height-Seated(Max):
0.025 (0.64mm)