Murata Electronics RDEC71E105K0K1C03B
RDEC71E105K0K1C03B
Part No.:
RDEC71E105K0K1C03B
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaRDEC71E105K0K1C03B.pdf
Description:
CAP CER 1UF 25V X7S RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
RDE
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
25V
TemperatureCoefficient:
X7S
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.157 L x 0.098 W (4.00mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.236 (6.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)