Susumu RG1005P-59R0-W-T5
RG1005P-59R0-W-T5
Part No.:
RG1005P-59R0-W-T5
Manufacturer:
Susumu
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRG1005P-59R0-W-T5.pdf
Description:
RES SMD 59 OHM 0.05% 1/16W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RG
ProductStatus:
Active
Resistance:
59 Ohms
Tolerance:
±0.05%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)