Susumu RG1608P-102-P-T1
RG1608P-102-P-T1
Part No.:
RG1608P-102-P-T1
Manufacturer:
Susumu
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRG1608P-102-P-T1.pdf
Description:
RES SMD 1K OHM 0.02% 1/10W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RG
ProductStatus:
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±0.02%
Power(Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.020 (0.50mm)