Stackpole Electronics Inc RHC2512JT2R70
RHC2512JT2R70
Part No.:
RHC2512JT2R70
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRHC2512JT2R70.pdf
Description:
RES 2.7 OHM 5% 2W 2512
  • Related Categories
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RHC
ProductStatus:
Active
Resistance:
2.7 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
2W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.248 L x 0.126 W (6.30mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)