Stackpole Electronics Inc RHC2512JTR120
RHC2512JTR120
Part No.:
RHC2512JTR120
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRHC2512JTR120.pdf
Description:
RES, 2512, 0.12 OHM, 5%, 1W
  • Related Categories
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RHC
ProductStatus:
Active
Resistance:
120 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
2W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.248 L x 0.126 W (6.30mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)