Murata Electronics RHS7G2A182J1DGH01A
RHS7G2A182J1DGH01A
Part No.:
RHS7G2A182J1DGH01A
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaRHS7G2A182J1DGH01A.pdf
Description:
CAP CER 1800PF 100V CCG RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
RHS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
CCG
OperatingTemperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.157 L x 0.098 W (4.00mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.138 (3.50mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)