TE Connectivity Passive Product RLP73K1E1R0FTDF
RLP73K1E1R0FTDF
Part No.:
RLP73K1E1R0FTDF
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRLP73K1E1R0FTDF.pdf
Description:
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RL73, CGS
ProductStatus:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.017 (0.43mm)