CAL-CHIP ELECTRONICS, INC. RM04F1003CT
RM04F1003CT
Part No.:
RM04F1003CT
Manufacturer:
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRM04F1003CT.pdf
Description:
RES SMD 100K OHM 1% 1/16W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RM
ProductStatus:
Active
Resistance:
100 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)