CAL-CHIP ELECTRONICS, INC. RM06F5601CT
RM06F5601CT
Part No.:
RM06F5601CT
Manufacturer:
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRM06F5601CT.pdf
Description:
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RM
ProductStatus:
Active
Resistance:
5.6 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.022 (0.55mm)