Stackpole Electronics Inc RMCF0201JT180R
RMCF0201JT180R
Part No.:
RMCF0201JT180R
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRMCF0201JT180R.pdf
Description:
RES 180 OHM 5% 1/20W 0201
  • Related Categories
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Resistance:
180 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.05W, 1/20W
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Height-Seated(Max):
0.010 (0.26mm)