Stackpole Electronics Inc RMCF0805FG4K02
RMCF0805FG4K02
Part No.:
RMCF0805FG4K02
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRMCF0805FG4K02.pdf
Description:
RES 4.02K OHM 1% 1/8W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
4.02 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)