Stackpole Electronics Inc RMCF1206FTR249
RMCF1206FTR249
Part No.:
RMCF1206FTR249
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRMCF1206FTR249.pdf
Description:
RES 0.249 OHM 1% 1/4W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
249 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)