Stackpole Electronics Inc RMCF1206JT2R40
RMCF1206JT2R40
Part No.:
RMCF1206JT2R40
Datasheet:
ShinYuaRMCF1206JT2R40.pdf
Description:
RES 2.4 OHM 5% 1/4W 1206
Resistance:
2.4 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)