Stackpole Electronics Inc RMCF2010FT590R
RMCF2010FT590R
Part No.:
RMCF2010FT590R
Datasheet:
ShinYuaRMCF2010FT590R.pdf
Description:
RES 590 OHM 1% 3/4W 2010
Resistance:
590 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.75W, 3/4W
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.197 L x 0.098 W (5.00mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)