Stackpole Electronics Inc RMCP1206FT51K1
RMCP1206FT51K1
Part No.:
RMCP1206FT51K1
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRMCP1206FT51K1.pdf
Description:
RES 51.1K OHM 1% 1/3W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RMCP
ProductStatus:
Active
Resistance:
51.1 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.333W, 1/3W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)