Stackpole Electronics Inc RMCP2512FT1R02
RMCP2512FT1R02
Part No.:
RMCP2512FT1R02
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRMCP2512FT1R02.pdf
Description:
RES, 2512, 1.02 OHM, 1%, 2W
  • Related Categories
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RMCP
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.02 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
2W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.248 L x 0.126 W (6.30mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.030 (0.75mm)