Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT147K
RMCS0402FT147K
Part No.:
RMCS0402FT147K
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRMCS0402FT147K.pdf
Description:
RES, AS, 0402, 147 KOHM, 1%, 0.0
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RMCS
ProductStatus:
Active
Resistance:
147 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Anti-Sulfur
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.018 (0.45mm)