Stackpole Electronics Inc RMCW0612FT100K
RMCW0612FT100K
Part No.:
RMCW0612FT100K
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet:
ShinYuaRMCW0612FT100K.pdf
Description:
RES 0612 100 KOHM 1% 0.75W
  • Related Categories
Package/Case:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RMCW
ProductStatus:
Active
Resistance:
100 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)