Stackpole Electronics Inc RMCW0612FT1R00
RMCW0612FT1R00
Part No.:
RMCW0612FT1R00
Datasheet:
ShinYuaRMCW0612FT1R00.pdf
Description:
RES 0612 1 OHM 1% 0.75W
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.75W, 3/4W
TemperatureCoefficient:
±400ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.063 L x 0.126 W (1.60mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)