Stackpole Electronics Inc RNCF0201DTE120R
RNCF0201DTE120R
Part No.:
RNCF0201DTE120R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRNCF0201DTE120R.pdf
Description:
RES 120 OHM 0.5% 1/32W 0201
  • Related Categories
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RNCF
ProductStatus:
Active
Resistance:
120 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.03W, 1/32W
Composition:
Thin Film
Features:
Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.023 L x 0.011 W (0.58mm x 0.29mm)
Height-Seated(Max):
0.011 (0.28mm)