Stackpole Electronics Inc RNCF0402DTE6K20
RNCF0402DTE6K20
Part No.:
RNCF0402DTE6K20
Datasheet:
ShinYuaRNCF0402DTE6K20.pdf
Description:
RES 6.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Resistance:
6.2 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.014 (0.35mm)