Stackpole Electronics Inc RNCF0603DTE7K87
RNCF0603DTE7K87
Part No.:
RNCF0603DTE7K87
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRNCF0603DTE7K87.pdf
Description:
RES 7.87K OHM 0.5% 1/10W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RNCF
ProductStatus:
Active
Resistance:
7.87 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.167W, 1/6W
Composition:
Thin Film
Features:
Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.022 (0.55mm)