Stackpole Electronics Inc RNCF0805DTE1K91
RNCF0805DTE1K91
Part No.:
RNCF0805DTE1K91
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRNCF0805DTE1K91.pdf
Description:
RES 1.91K OHM 0.5% 1/4W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RNCF
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.91 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thin Film
Features:
Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)