Stackpole Electronics Inc RNCF1206BKC28K7
RNCF1206BKC28K7
Part No.:
RNCF1206BKC28K7
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRNCF1206BKC28K7.pdf
Description:
RES 28.7K OHM 0.1% 1/3W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RNCF
ProductStatus:
Active
Resistance:
28.7 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.333W, 1/3W
Composition:
Thin Film
Features:
Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)