Stackpole Electronics Inc RNCF1206BKC2K80
RNCF1206BKC2K80
Part No.:
RNCF1206BKC2K80
Datasheet:
ShinYuaRNCF1206BKC2K80.pdf
Description:
RES 2.8K OHM 0.1% 1/3W 1206
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Resistance:
2.8 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.333W, 1/3W
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)