Stackpole Electronics Inc RNCP1206FTD12K4
RNCP1206FTD12K4
Part No.:
RNCP1206FTD12K4
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRNCP1206FTD12K4.pdf
Description:
RES 12.4K OHM 1% 1/2W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RNCP
ProductStatus:
Active
Resistance:
12.4 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.122 L x 0.059 W (3.10mm x 1.50mm)
Height-Seated(Max):
0.025 (0.65mm)