Stackpole Electronics Inc RNCS0402BTE20K0
RNCS0402BTE20K0
Part No.:
RNCS0402BTE20K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRNCS0402BTE20K0.pdf
Description:
RES 20K OHM 0.1% 1/16W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RNCS
ProductStatus:
Active
Resistance:
20 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.014 (0.35mm)