Stackpole Electronics Inc RNCS0805BKE47K5
RNCS0805BKE47K5
Part No.:
RNCS0805BKE47K5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRNCS0805BKE47K5.pdf
Description:
RES 47.5K OHM 0.1% 1/10W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
47.5 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.1W, 1/10W
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)