Stackpole Electronics Inc RPC0805JT6R80
RPC0805JT6R80
Part No.:
RPC0805JT6R80
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRPC0805JT6R80.pdf
Description:
RES 6.8 OHM 5% 1/4W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RPC
ProductStatus:
Active
Resistance:
6.8 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.60mm)