Stackpole Electronics Inc RPC1206FT1K60-HP
RPC1206FT1K60-HP
Part No.:
RPC1206FT1K60-HP
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRPC1206FT1K60-HP.pdf
Description:
RES, 1206, 1.6 KOHM, 1%, 0.5W
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
1.6 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.122 L x 0.061 W (3.10mm x 1.55mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)