Stackpole Electronics Inc RPC2010JT12R0
RPC2010JT12R0
Part No.:
RPC2010JT12R0
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRPC2010JT12R0.pdf
Description:
RES 12 OHM 5% 3/4W 2010
  • Related Categories
Package/Case:
2010 (5025 Metric)
Resistance:
12 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.75W, 3/4W
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.197 L x 0.098 W (5.00mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)