Murata Electronics RPE5C2A102J2P1B03B
RPE5C2A102J2P1B03B
Part No.:
RPE5C2A102J2P1B03B
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaRPE5C2A102J2P1B03B.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
RPE
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.197 L x 0.098 W (5.00mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.197 (5.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)