MEAN WELL USA Inc. RSDW40F-05
RSDW40F-05
Part No.:
RSDW40F-05
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaRSDW40F-05.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 40W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Bulk
Series:
RSDW40 (40W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
8A
Power(Watts):
40 W
Voltage-Isolation:
1.6 kV
Applications:
Railway
Features:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency:
89%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.41 H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)