Riedon S2-10R2D8
S2-10R2D8
Part No.:
S2-10R2D8
Manufacturer:
Riedon
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2615 J-Lead
Datasheet:
ShinYuaS2-10R2D8.pdf
Description:
RES SMD 10.2 OHM 0.5% 1W 2615
  • Related Categories
Package/Case:
2615 J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
S
ProductStatus:
Active
Resistance:
10.2 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
TemperatureCoefficient:
±20ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.260 L x 0.154 W (6.60mm x 3.90mm)
Height-Seated(Max):
0.142 (3.60mm)