Kingbright SA23-12EWA
SA23-12EWA
Part No.:
SA23-12EWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
Display Modules - LED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaSA23-12EWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 2.24 SGL RED 10DIP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DisplayFormat:
NumberofCharacters:
1
Size/Dimension:
2.756 H x 1.890 W x 0.472 D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Digit/AlphaSize:
2.24 (56.90mm)
DisplayType:
7-Segment
CommonPin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
8V
Current-Test:
20mA
MillicandelaRating:
57mcd
Wavelength-Peak:
627nm
PowerDissipation(Max):
300mW