MEAN WELL USA Inc. SDM30-48S12
SDM30-48S12
Part No.:
SDM30-48S12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaSDM30-48S12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 30W
  • Related Categories
Package/Case:
8-DIP Module
Packaging:
Box
Series:
SDM30 (30W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
72V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
2.5A
Power(Watts):
30 W
Voltage-Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
84%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 2.00 W x 0.63 H (50.8mm x 50.8mm x 16.0mm)