ChromeLED SDQC39R2W
SDQC39R2W
Part No.:
SDQC39R2W
Manufacturer:
ChromeLED
Category:
Display Modules - LED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaSDQC39R2W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.39 QUAD RD 12SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
DisplayFormat:
NumberofCharacters:
4
Size/Dimension:
0.512 H x 1.543 W x 0.148 D (13.00mm x 39.20mm x 3.75mm)
Digit/AlphaSize:
0.39 (10.00mm)
DisplayType:
7-Segment
CommonPin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2V
Current-Test:
20mA
MillicandelaRating:
40mcd
Wavelength-Peak:
624nm
PowerDissipation(Max):
70mW