Sullins Connector Solutions SFM210-LPPE-D43-ST-BK
SFM210-LPPE-D43-ST-BK
Part No.:
SFM210-LPPE-D43-ST-BK
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaSFM210-LPPE-D43-ST-BK.pdf
Description:
CONN HDR 86POS 0.039 GOLD PCB
Packaging:
Bulk
Series:
SFM210
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board
NumberofPositions:
86
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.039 (1.00mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.039 (1.00mm)
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
Flash
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.083 (2.10mm)
ContactLength-Post:
0.094 (2.40mm)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C