Cornell Dubilier Electronics (CDE) SH470M035ST
SH470M035ST
Part No.:
SH470M035ST
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaSH470M035ST.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SH
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.95Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
115 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
161 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.236 Dia (6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)