Cornell Dubilier Electronics (CDE) SH4R7M100ST
SH4R7M100ST
Part No.:
SH4R7M100ST
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaSH4R7M100ST.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SH
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
28.22Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
37 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
51.8 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)