Cornell Dubilier Electronics (CDE) SH4R7M200ST
SH4R7M200ST
Part No.:
SH4R7M200ST
Datasheet:
ShinYuaSH4R7M200ST.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
42.33Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
50 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
80 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)