Cornell Dubilier Electronics (CDE) SK010M250ST
SK010M250ST
Part No.:
SK010M250ST
Datasheet:
ShinYuaSK010M250ST.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
199.04Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
17 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
23.8 mA @ 1 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)