Cornell Dubilier Electronics (CDE) SK100M400ST
SK100M400ST
Part No.:
SK100M400ST
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaSK100M400ST.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
26.54Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
70 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.512 Dia (13.00mm)
Height-Seated(Max):
0.906 (23.00mm)