Cornell Dubilier Electronics (CDE) SK101M6R3ST
SK101M6R3ST
Part No.:
SK101M6R3ST
Datasheet:
ShinYuaSK101M6R3ST.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.92Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
130 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
143 mA @ 1 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)