Cornell Dubilier Electronics (CDE) SK102M6R3ST
SK102M6R3ST
Part No.:
SK102M6R3ST
Datasheet:
ShinYuaSK102M6R3ST.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
290mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
580 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
638 mA @ 1 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)