Cornell Dubilier Electronics (CDE) SK330M100ST
SK330M100ST
Part No.:
SK330M100ST
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaSK330M100ST.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.22Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
170 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
221 mA @ 1 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)